تبلیغات
خانه فیلم و انیمیشن - استودیوی دیزنی ، مظنون به سرقت ادبی

والت دیزنی به اتهام سرقت ادبی از یک فیلمنامه نویس ایرانی به دادگاه کشانده می شود

خبر شگفت آوری که اخیرا در برخی خبرگزاری های رسمی منعکس شد ، ادعایی بود که مستندات آن به همان اندازه شگفت آور است.فریبرز روشنفکر فیلمنامه نویس ایرانی وب سایتی در بلاگ اسپوت ساخته و تمام نامه های ارسالی و دریافتی خود از والت دیزنی را به صورت اسکن شده در قالب یک فایل پی دی اف در دسترس قضاوت کنندگان قرار داده است.دو عکس کالبد شکافی فیلمنامه سیندرلای ۳ و طرح فیلمنامه ای که ۸ سال قبل از تولید این انیمیشن از طرف این نویسنده به والت دیزنی ارائه شده نیز در صفحه اول این وبلاگ قرار گرفته است.
فریبرز روشنفکر در تشریح این ماجرا چنین عنوان کرد که در مهر ماه ۷۸ طرح فیلمنامه ای را در راستای دنباله سازی سیندرلا به کمپانی والت دیزنی پیشنهاد کردم.در این طرح شیطان فرشته آرزو را به اسارت می گیرد و سیندرلا و شاهزاده را با گردباد جادویی زمان از زمان خوشبختی به زمان گذشته بازمی گرداند و…روشنفکر گفت من در توضیح این دنباله سازی به مسئولین والت دیزنی نوشتم سیندرلاهای زیادی در دنیا زندگی می کنند که هرگز فرشته آرزویی یا شاهزاده سوار بر اسب سفیدی در زندگی شان ظاهر نمی شود.به جای اینکه انسانهایی که با شدائد زندگی دست به گریبان هستند را به فرشته آرزو دلخوش کنیم ، فرشته آرزویی را که در اراده و پشتکار انسان به صورت بالقوه زندگی می کند به آنها نشان دهیم.روشنفکر گفت یک ماه بعد نامه اول والت دیزنی به دست وی رسید مبنی بر عدم تمایل کمپانی به دنباله سازی بر سیندرلا چند وقت بعد نامه دیگر هم ارسال کردند همراه با یک فرم چند صفحه ای تقاضای کار از کمپانی والت دیزنی ولی او فرم آنها را پر نکرد.چند وقت بعد شخصی از طرف کمپانی تماس گرفت و ضمن زیبا و شاعرانه عنوان کردن طرح فیلمنامه روشنفکر توضیح داده است که سیندرلا برای کمپانی والت دیزنی مقدس است و آنها قصد دنباله سازی بر آن را ندارند.اما در عوض روشنفکر را به پر کردن فرم تقاضای کار از کمپانی والت دیزنی تشویق کرده است که وی فرم را پر نکرده و ترجیح داده ماجرا را به فراموشی بسپرد.
این نویسنده افزود: سه سال بعد سیندرلای دو ساخته شد که اصلاً ربطی به داستان ارسالی من نداشت . اما من را به یاد حرف آن شخص انداخت که می‌گفت سیندرلا برای کمپانی ما تمام شده محسوب می شود و قصد دنباله سازی برای آن را نداریم .
روشنفکر اظهار داشت: چند سال بعد مترجمی که طرح من را ترجمه کرده بود خبر ساخت سیندرلای ۳ را به من داد و گفت: تبریک می‌گویم تمام داستانت را بدون ذره‌ای اسراف دزدیده‌اند .
روشنفکر در جواب اینکه آیا آنچه که در وبلاگ گذاشته تمام مستندات وی است گفت :مستنداتی که در وبلاگ قرار گرفته تمام مستندات نیست و او به توصیه وکیلش بخش هایی از مستندات را محفوظ نگه داشته تا در دادگاه مطرح کند.
این فیلمنامه نویس با شکایت به سه مرجع سازمان جهانی مالکیت معنوی،انجمن نویسندگان آمریکا و دادگستری آمریکا به طور جدی در صدد احقاق حق تضییع شده خود است.او در زمانی که فرهاد توحیدی رئیس کانون فیلمنامه نویسان ایران عازم سفر به آکادمی اسکار آمریکا بود کلیه مدارک و مستندات خود را به فرهاد توحیدی ارائه کرد تا شاید در روند بررسی ادعای او تاثیر مثبت داشته باشد.به گفته فریبرز روشنفکر، فرهاد توحیدی پس از بررسی مدارک و مستندات وی در ارتباط با مالکیت ساختار سیندرلای ۳ قول مساعدت جدی داد و عنوان کرد که در ملاقات با مسئولین آکادمی اسکار و مسئولین انجمن نویسندگان آمریکا این مستندات قابل توجه حقوقی را مطرح و پی گیری خواهد کرد.
گفتنی است روشنفکر فیلمنامه سایه های بلند گناه را به اتفاق جعفر حسنی نوشته است که اخیرا به تولید رسیده و به زودی از تلویزیون به نمایش گذاشته خواهد شد ،فیلمنامه “برای پدر” نیز از کارهای مشترک او و جعفر حسنی است که امتیاز تولید آن به بنیاد سینمایی فارابی فروخته شده است. فیلمنامه سینمایی” فرود ” را که در ژانر وحشت طبقه بندی می شود به اتفاق اصغر هاشمی نوشته است . او در حوزه هنری کارشناس فیلمنامه و مجری و طراح پروژه های فرهنگی در کارگاه فیلمنامه نویسی حوزه هنری است و در حال حاضر روی فیلمنامه یک مجموعه انیمیشن به نام “دوستان وفادار” کار می کند.